+420 385 520 561 vklinika@klinika-vltava.cz

Častým onemocněním postihující hlavně bohatě osrstěná zvířata především v letních měsících je akutní mokvavá dermatitida (hot spot).

Zvíře si škrábe, kouše nebo odírá určité místo na těle v důsledku lokální bolestivosti nebo pocitu svědění. Uplatňují se zde zejména alergie na bleší kousnutí,  zevní parazité (klíšťata), problémy s paranálními váčky, cizí tělesa, povrchová poranění, zánět zevního zvukovodu a další.

V důsledku až maniákální traumatizace postiženého místa dochází během několika minut až hodin k tvorbě zarudlého, lysého a mokvavého ložiska, které je silně svědivé. Onemocnění vzniká nejčastěji v teplém a vlhkém počasí, kdy nedochází k dostatečné ventilaci kůže. Pokud není rychle zahájena léčba, proces se šíří do okolí. V důsledku hrubé traumatizace a akutní bakteriální infekce se může onemocnění šířit i na chlupové folikuly, případně ještě hlouběji.

S léčbou by se nemělo otálet. Okolí mokvavého procesu ostříháme a lézi vyčistíme jemným dezinfekčním roztokem. Dále lokální léčba probíhá v aplikací antiseptických šamponu nebo roztoku s obsahem kortikoidů. Pro přerušení bludného kruhu svědivosti a autotraumatizace se často podávají kortikoidy i celkově. Pokud je rozsah postiženého místa větší nebo zánět postihuje hlubší vrstvy kůže podávají se rovněž zvířeti celkově antibiotika.

Onemocnění má dobrou prognózu. K recidivám však dochází pokud se primární příčina vedoucí k onemocnění opakuje nebo přetrvává.