+420 385 520 561 vklinika@klinika-vltava.cz

Korneální sekvestr postihuje rohovku u koček. Jedná se v podstatě o vřed rohovky. Sekvestr má tmavou barvu, nejdříve začíná jako tmavý obláček na rohovce a později vytvoří tmavý „strup“, který je důsledkem nekrózy (rozpadu rohovky) a začíná se ohraničovat a odlupovat, může vyústit i k perforaci rohovky. Onemocnění je bolestivé, pokud se nebude léčit je riziko ztráty vidění nebo i celého očního bulbu.

Nezbytný je chirurgický zákrok, který spočívá v  odstranění poškozené tkáně rohovky (keratektomie) a nahrazení poškozené tkáně zdravou. V tomto případě byla poškozená tkáň nahrazena „záplatou“ získanou ze stěny střeva prasat (VETRIX ). Záplata se na rohovku přišije vstřebatelným šicím materiálem, překryje třetím víčkem a ponechá v hojení  14-21 dnů. Kočky pooperační hojení snáší velmi dobře a v mnoha případech není nutný ani límec. Kočce se aplikována injekční antibiotiky s účinností na 14 dnů,  denně jsou podávány analgetika a místně se používají oční masti nebo kapky.

Příčiny sekvestru:

  1. Brachycephalická plemena koček
  2. Suché oko
  3. Virová onemocnění koček (Herpesvirus)
  4. Chronické trauma oka

V mnoha případech je nutné i po chirurgickém zákroku aplikovat lubrikační masti, léčit syndrom suchého oka a předcházet možným recidivám