+420 385 520 561 vklinika@klinika-vltava.cz

Veterinární služby – Ortopedie

Naše klinika nabízí kompletní diagnostiku kulhání. Provádíme RTG na dysplazii kloubu kyčelního (DKK), dysplazii kloubu loketního (DKL) a spondylózu. Provádíme oficiální posouzení luxace čéšek. MVDr. Jiří Šebek, CSc. a MVDr. Libor Vlček jsou specialisty Komory veterinárních lékařů pro posuzování dysplazie kloubu kyčelního a kloubu loketního, a pro posouzení luxace čéšek.

Řešíme zde hlavně nemoci kostí, kloubů, svalů, vazů a šlach. Ortopedické obtíže řešíme denně a to od běžných namoženin, vykloubenin, podlitin až po komplikované zlomeniny, pokousání. Mezi ty komplikovanější patří často následky sražení autem, pádu z okna a pokousání druhým zvířetem.

Nejčastějšímí projevy ortopedických obtíží jsou kulhání, bolestivost, otok, neochota k pohybu, …

 

Na našem pracovišti provádíme tyto ortopedické zákroky: 

    • operativní řešení zlomenin končetin a nitrokloubních zlomenin (tzv.osteosyntézy) pomocí vnitřních implantátů-ploténky, nitrodřeňové hřeby, osteosyntetické cerkláže, …
    • konzervativní řešení zlomenin – aplikace zevních fixací
    • operace přetržení/poškození předního zkříženého vazu v kolenním kloubu
    • chirurgické řešení luxace pately
    • resekce hlavice a krčku kosti stehenní
    • konzervativní a chirurgická řešení luxací kloubů
    • chirurgické řešení osteochondrózy ramenního kloubu
    • ostektomie ulny

Něco z praxe:

Dysplazie kyčelního kloubu (DKK) je známá u člověka a většiny savců. Je to vývojové (ne vrozené) onemocnění s polygenní dědičností. Pro DKK je typická laxita kyčelního kloubu, jeho abnormální utváření a vývoj, jež v pokročilém stádiu nemoci vyústí v artózu. Kyčelní kloub je kloubem kulovým a tvoří jej hlavice stehenní kosti a jamka acetabula.

Za normálních okolností zapadá hlavice do acetabula velmi pevně. Při dysplazii je kloub volnější a hlavice stehenní kosti subluxuje z acetabula. Subluxace i artróza jsou pro zvíře bolestivé. DKK má multifaktoriální podstatu vzniku. Určité prvky jsou podmíněné geneticky, np.stavba kloubních struktur a velikost svalové hmoty. Řada podmiňujících faktorů vzniká během života – velikost plemene, rychlost růstu, způsob výživy, tělesná konstituce a další.

Problémy spojené s dysplazii kyčelního kloubu se můžou projevit už v mladém věku a to už od několika měsícu věku stáří zvířete. Nejčastěji však postihují dospělé zvířáta starší než 1,5 roku. Typické jsou obtíže při vstávání, neochota k pohybu, především při skocích, chůze do schodů. Problémy bývají výraznější po odpočinku a po zátěži. Základem diagnostiky je anamnéza a základní klinické vyšetření. Velmi důležitou roli hraje rentgenologické vyšetření u nějž jsou stanoveny přesná kriteria pro posouzení stupně dysplazie kloubu kyčelního.

Terapie je velmi individuální, ale má základní charakteristické prvky. Konzervativní léčbou jsou určité omezení fyzické aktivity, redukce tělesné hmotnosti jeli potřeba, a rehabilitace (np.plavání). Rehabilitace zajišťuje udržení rozsahu pohybu v kloubu a posiluje svaloviny pánevní oblasti. V pokročilejším období většina pacientů potřebuje i medikamentózní léčbu. Zde patří nesteroidní protizánětlivé léky a nutriční doplňky hlavně chondroprotektivního charakteru.

Existují i chirurgické metody řešení DKK: trojitá osteotomie pánve, resekce hlavice a krčku femuru a totální endoprotéza kyčelního kloubu. U konzervativní metody, která je nejběžnější, jde o zmírnění obtíží a zpomalení progrese nemoci. U chirurgických postupů lze docílit lepších výsledků až odstranění nemoci (v případě endoprotézy)..