+420 385 520 561 vklinika@klinika-vltava.cz

Jedním z nejčastějších reprodukčních problémů je zánět dělohy (pyometra). Je to potencionálně smrtelné onemocnění charakterizované nahromaděním patologického obsahu v děloze s následnou celkovou intoxikací, případně až sepsí.

Vyskytuje se převážně u starších fen, ale lze se s tímto zánětem vzácně setkat i u fen po prvním hárání. Vyjímečně se s nim lze setkat i u koček. Většinou vzniká v návaznosti na proběhlé hárání. Je spojen s předchozí nadměrnou stimulací děložní sliznice ovariálními hormony vedoucí k cystické hyperplazii endometria (zvětšení a zmnožení endometriálních žláz).

Za tohoto stavu v diestru (pohlavní období následující po hárání) progesteron stimuluje nadměrnou sekreci děložních žlázek s hromaděním sekretu, který se přes zesílené endometrium špatně vstřebává. Tento sekret je ideální pomnožovací půdou pro bakterie běžně se vyskytující v pohlavních cestách. Toxiny vznikající činností těchto bakterií postupně přecházejí do krevního oběhu a vyvolávají celkovou intoxikaci zvířete. Tento popsaný proces může být aktivován i aplikací exogenních estrogenů.

Projevy zánětu dělohy jsou zvětšení břicha, často nadměrné pití a močení, postupně pak letargie, inapetence, anorexie, zvracení, zhoršení kondice a slabost. U otevřené formy je to typický výtok z pochvy různého charakteru – často hnědočervený a mírně páchnoucí.

Diagnostika je založena na zjištěni typických anamnestických údajů a často jednoznačně potvrzena sonografickým vyšetřením břicha. Hlavním způsobem léčby je radikalní řešení – ovarihysterektomie.

Je možný i konzervativní postup a lze se o něj pokusit pouze u mladých fen s otevřenou formou pyometry bez příznaků celkové intoxikace. Podává se kombinace antibiotik a prostaglandinů. Konzervativní postup má celkem nízké procento úspěšnosti a nevylučuje případné zhoršení zdravotního stavu v průběhu léčby