+420 385 520 561 vklinika@klinika-vltava.cz

Pohybový aparát – kulhání

Kulhání

Kulháním můžeme označit zhoršenou schopnost volně pohybovat končetinou nebo na ní udržet váhu těla; kulhání může být mírné nebo výrazné, postihovat jednu nebo více končetin, jeho intenzita se může měnit dle denní doby a zátěže zvířete; kulhání je většině případů obrannou reakci na bolest vzniklou poraněním a řešením je striktní klidový režim po dobu několika dní; závažnými jsou kulhání u  mláďat, kulhání po větších úrazech, v případě, že končetina abnormálně volná nebo nepřirozeně vytočená, není jednoduché rozlišit závažnost kulhání a proto vždy když si nejste jistí vyhledejte lékařskou pomoc.

Řešení kulhání závisí na jeho intenzitě a okolnostech – věk, původ, délka trvání apod. V případě, že se jedná o drobné poranění -np. mírné natažení šlach nebo svalů, je řešením několikadenní striktní klidový režim, kdy je zvířeti omezován rozsah pohybu na minimum. V případě závažnějšího kulhání je vhodná veterinární prohlídka, zde jde hlavně o palpační vyšetření postižené končetiny. Dle nálezu je řešení kromě klidového režimu často rozšířené o podání protizánětlivých léků,  případě podezření na závažnější příčinu lze doporučit další pomocná vyšetření – nejčastěji zhotoveni rentgenu. K nejnáročnějším řešením patří operabilní řešení.

Ne všechny příčiny kulhání jsou původem ortopedické povahy – nemoci svalů, šlach a kloubů. Některé příčiny kulhání souvisí s onemocněním nervové soustavy – viz ataxie

Naše klinika nabízí kompletní diagnostiku kulhání. Provádíme RTG na dysplazii kloubu kyčelního (DKK), dysplazii kloubu loketního (DKL) a spondylózu. Provádíme oficiální posouzení luxace čéšek. MVDr. Jiří Šebek, CSc. a MVDr. Libor Vlček jsou specialisty Komory veterinárních lékařů pro posuzování dysplazie kloubu kyčelního a kloubu loketního, a pro posouzení luxace čéšek.

Řešíme hlavně nemoci kostí, kloubů, svalů, vazů a šlach. Ortopedické obtíže řešíme denně a to od běžných namoženin, vykloubenin, podlitin až po komplikované zlomeniny, pokousání. Mezi ty komplikovanější patří často následky sražení autem, pádu z okna a pokousání druhým zvířetem.

Nejčastějšímí projevy ortopedických obtíží jsou kulhání, bolestivost, otok, neochota k pohybu, …

 • Na našem pracovišti provádíme tyto ortopedické zákroky:
  • operativní řešení zlomenin končetin a nitrokloubních zlomenin (tzv.osteosyntézy) pomocí vnitřních implantátů – ploténky, nitrodřeňové hřeby, osteosyntetické cerkláže
  • konzervativní řešení zlomenin – aplikace zevních fixací
  • operace přetržení/poškození předního zkříženého vazu v kolenním kloubu
  • chirurgické řešení luxace pately
  • resekce hlavice a krčku kosti stehenní
  • konzervativní a chirurgická řešení luxací kloubů
  • chirurgické řešení osteochondrózy ramenního kloubu
  • ostektomie ulny, atd. 

Pohybový aparát – Ataxie

Ataxie

Ataxie je neurologický symptom spočívající v poruše koordinace pohybů a poruše uspořádané kontrakce jednotlivých svalových skupin. Její příčinou je narušení funkce určité části nervové soustavy – periferní nervy, mícha, mozek.  Může se projevovat i kulháním a svými projevy připomínat ortopedický problém, proto je popsána v této kapitole. Ataxie je o nekoordinovaném sledu pohybů – chůze zeširoka, křížení končetin, příliš krátké nebo dlouhé kroky, zakopávání apod.

Neurologie je ve veterinární medicíně relativně mladý obor, ale o to dynamičtěji se v poslední době rozvíjí. Pro neurologii je velmi důležitá anamnéza a správně provedené neurologické vyšetření. Neurologie využívá i řadu pomocných vyšetření. Jsou to vyšetření krve, nativní a kontrastní rentgenologické vyšetření, vyšetření mozkomíšního moku, počítačová tomografie a magnetická rezonance. Posledně vyjmenovaná vyšetření jsou dnes již běžnou součásti veterinární medicíny a díky postupnému rozšiřování se stávají stále dostupnější.

Základem vyšetření je stanovení zdali problém je/není neurologického původu. Pokud ano, je třeba stanovit předpokládanou lokalizaci problému – periferní nervy(svaly), mícha, vestibulární systém, mozkový kmen, mozeček a velký mozek. Následně se podle anamnézy a vyšetření pacienta stanoví diferenciální diagnostika – je to tzv. listina problémů, které mohou způsobovat tyto obtíže. Na jejím základě lze stanovit cílenou diagnostiku, která by měla stanovit diagnózu a k ní prognózu a léčbu.

 • Ze specializovaných vyšetření nabízíme:
  • základní neurologické vyšetření
  • provádíme odběry mozkomíšního moku a zajistíme jeho laboratorní vyšetření a interpretaci výsledků
  • provádíme nativní a vybrané kontrastní rentgeny páteře (tzv.myelografie)
  • provádíme vybrané neurochirurgické operace – hlavně thorakolumbální výhřezy meziobratlových plotének
  • u komplikovaných neurologických pacientu Vám doporučíme specialistu neurologa

Pohybový aparát – slabost

Slabost

Zde zařadíme všechny stavy abnormálně snížené aktivity. Může se projevovat zhoršenou toleranci k zátěži, neochota vyjít np. schody, vyskočit na židli nebo do auta nebo časté ulehání a odpočívání během procházky. Slabost  může dlouho unikat pozornosti majitele nebo může být nesprávně připisována věku.

 • Příčinou slabosti může být:
  • onemocnění pohybového systému – degenerativní změny (artróza), onemocnění svalů a šlach, únava po nadměrné zátěži
  • problémy nervové soustavy –  „bolesti zad“ (bolestivé stavy od páteře), centrální příčina (mozkové).
  • častou příčinou jsou kardiologické příčiny – srdeční nedostatečnost
  • nebo onemocnění dýchacích cest kolapsy průdušnice, obtíže hrtanu, brachycefalický syndrom
  • některé hormonální problémy – nemoci štítné žlázy, nadledvinek
  • nemoci krve – anémie
  • bohužel i nádorové příčiny se ze začátku mohou projevovat jen slabostí
  • samozřejmě může být příčinou i stáří a to jak ve smyslu přirozeného úbytku kondice, tak i jako sekundární projev jiných nemocí

Přístup ze strany majitele by měl být o zvýšeném dohledu nad zvířetem – pozorování zvířete při všech aktivitách – od příjmu potravy, přes vyměšování, zájem o hry a pamlsky, zdali jsou obtíže někdy horší/lepší, atd. Při zjištění závažnějších projevů, dalších symptomů nebo přetrvávání doporučujeme lékařskou prohlídku.

Přístup ze strany lékaře je vždy komplexní. Často vyžaduje kromě klinického vyšetření i provedení dalších pomocných vyšetření – vyšetření krve, zhotovení rentgenu, sonografické vyšetření, případně specializované kardio nebo neurologické vyšetření.

Na našem pracovišti jsme připraveni poskytnou komplexní vyšetření včetně vyšetření krve, sonografického nebo rentgenologického vyšetření. Odebíráme a zajišťujeme odeslání vzorků pro laboratorní vyšetření. V případě velmi komplikovaných případů spolupracujeme se specialisty v oboru kardiologie a neurologie.

Pošlete nám zprávu

Navštivte nás

Otavská 1453, 370 11 České Budějovice

Zavolejte nám

+420 385 520 561