Pohybový aparát – kulhání
Kulhání
Kulháním můžeme označit zhoršenou schopnost volně pohybovat končetinou nebo na ní udržet váhu těla; kulhání může být mírné nebo výrazné, postihovat jednu nebo více končetin, jeho intenzita se může měnit dle denní doby a zátěže zvířete; kulhání je většině případů obrannou reakci na bolest vzniklou poraněním a řešením je striktní klidový režim po dobu několika dní; závažnými jsou kulhání u mláďat, kulhání po větších úrazech, v případě, že končetina abnormálně volná nebo nepřirozeně vytočená, není jednoduché rozlišit závažnost kulhání a proto vždy když si nejste jistí vyhledejte lékařskou pomoc.
Řešení kulhání závisí na jeho intenzitě a okolnostech – věk, původ, délka trvání apod. V případě, že se jedná o drobné poranění -np. mírné natažení šlach nebo svalů, je řešením několikadenní striktní klidový režim, kdy je zvířeti omezován rozsah pohybu na minimum. V případě závažnějšího kulhání je vhodná veterinární prohlídka, zde jde hlavně o palpační vyšetření postižené končetiny. Dle nálezu je řešení kromě klidového režimu často rozšířené o podání protizánětlivých léků, případě podezření na závažnější příčinu lze doporučit další pomocná vyšetření – nejčastěji zhotoveni rentgenu. K nejnáročnějším řešením patří operabilní řešení.
Ne všechny příčiny kulhání jsou původem ortopedické povahy – nemoci svalů, šlach a kloubů. Některé příčiny kulhání souvisí s onemocněním nervové soustavy – viz ataxie
Naše klinika nabízí kompletní diagnostiku kulhání. Provádíme RTG na dysplazii kloubu kyčelního (DKK), dysplazii kloubu loketního (DKL) a spondylózu. Provádíme oficiální posouzení luxace čéšek. MVDr. Jiří Šebek, CSc. a MVDr. Libor Vlček jsou specialisty Komory veterinárních lékařů pro posuzování dysplazie kloubu kyčelního a kloubu loketního, a pro posouzení luxace čéšek.
Řešíme hlavně nemoci kostí, kloubů, svalů, vazů a šlach. Ortopedické obtíže řešíme denně a to od běžných namoženin, vykloubenin, podlitin až po komplikované zlomeniny, pokousání. Mezi ty komplikovanější patří často následky sražení autem, pádu z okna a pokousání druhým zvířetem.
Nejčastějšímí projevy ortopedických obtíží jsou kulhání, bolestivost, otok, neochota k pohybu, …
- Na našem pracovišti provádíme tyto ortopedické zákroky:
- operativní řešení zlomenin končetin a nitrokloubních zlomenin (tzv.osteosyntézy) pomocí vnitřních implantátů – ploténky, nitrodřeňové hřeby, osteosyntetické cerkláže
- konzervativní řešení zlomenin – aplikace zevních fixací
- operace přetržení/poškození předního zkříženého vazu v kolenním kloubu
- chirurgické řešení luxace pately
- resekce hlavice a krčku kosti stehenní
- konzervativní a chirurgická řešení luxací kloubů
- chirurgické řešení osteochondrózy ramenního kloubu
- ostektomie ulny, atd.
Pohybový aparát – Ataxie
Ataxie
Ataxie je neurologický symptom spočívající v poruše koordinace pohybů a poruše uspořádané kontrakce jednotlivých svalových skupin. Její příčinou je narušení funkce určité části nervové soustavy – periferní nervy, mícha, mozek. Může se projevovat i kulháním a svými projevy připomínat ortopedický problém, proto je popsána v této kapitole. Ataxie je o nekoordinovaném sledu pohybů – chůze zeširoka, křížení končetin, příliš krátké nebo dlouhé kroky, zakopávání apod.
Neurologie je ve veterinární medicíně relativně mladý obor, ale o to dynamičtěji se v poslední době rozvíjí. Pro neurologii je velmi důležitá anamnéza a správně provedené neurologické vyšetření. Neurologie využívá i řadu pomocných vyšetření. Jsou to vyšetření krve, nativní a kontrastní rentgenologické vyšetření, vyšetření mozkomíšního moku, počítačová tomografie a magnetická rezonance. Posledně vyjmenovaná vyšetření jsou dnes již běžnou součásti veterinární medicíny a díky postupnému rozšiřování se stávají stále dostupnější.
Základem vyšetření je stanovení zdali problém je/není neurologického původu. Pokud ano, je třeba stanovit předpokládanou lokalizaci problému – periferní nervy(svaly), mícha, vestibulární systém, mozkový kmen, mozeček a velký mozek. Následně se podle anamnézy a vyšetření pacienta stanoví diferenciální diagnostika – je to tzv. listina problémů, které mohou způsobovat tyto obtíže. Na jejím základě lze stanovit cílenou diagnostiku, která by měla stanovit diagnózu a k ní prognózu a léčbu.
- Ze specializovaných vyšetření nabízíme:
- základní neurologické vyšetření
- provádíme odběry mozkomíšního moku a zajistíme jeho laboratorní vyšetření a interpretaci výsledků
- provádíme nativní a vybrané kontrastní rentgeny páteře (tzv.myelografie)
- provádíme vybrané neurochirurgické operace – hlavně thorakolumbální výhřezy meziobratlových plotének
- u komplikovaných neurologických pacientu Vám doporučíme specialistu neurologa
Pohybový aparát – slabost
Slabost
Zde zařadíme všechny stavy abnormálně snížené aktivity. Může se projevovat zhoršenou toleranci k zátěži, neochota vyjít np. schody, vyskočit na židli nebo do auta nebo časté ulehání a odpočívání během procházky. Slabost může dlouho unikat pozornosti majitele nebo může být nesprávně připisována věku.
- Příčinou slabosti může být:
- onemocnění pohybového systému – degenerativní změny (artróza), onemocnění svalů a šlach, únava po nadměrné zátěži
- problémy nervové soustavy – „bolesti zad“ (bolestivé stavy od páteře), centrální příčina (mozkové).
- častou příčinou jsou kardiologické příčiny – srdeční nedostatečnost
- nebo onemocnění dýchacích cest kolapsy průdušnice, obtíže hrtanu, brachycefalický syndrom
- některé hormonální problémy – nemoci štítné žlázy, nadledvinek
- nemoci krve – anémie
- bohužel i nádorové příčiny se ze začátku mohou projevovat jen slabostí
- samozřejmě může být příčinou i stáří a to jak ve smyslu přirozeného úbytku kondice, tak i jako sekundární projev jiných nemocí
Přístup ze strany majitele by měl být o zvýšeném dohledu nad zvířetem – pozorování zvířete při všech aktivitách – od příjmu potravy, přes vyměšování, zájem o hry a pamlsky, zdali jsou obtíže někdy horší/lepší, atd. Při zjištění závažnějších projevů, dalších symptomů nebo přetrvávání doporučujeme lékařskou prohlídku.
Přístup ze strany lékaře je vždy komplexní. Často vyžaduje kromě klinického vyšetření i provedení dalších pomocných vyšetření – vyšetření krve, zhotovení rentgenu, sonografické vyšetření, případně specializované kardio nebo neurologické vyšetření.
Na našem pracovišti jsme připraveni poskytnou komplexní vyšetření včetně vyšetření krve, sonografického nebo rentgenologického vyšetření. Odebíráme a zajišťujeme odeslání vzorků pro laboratorní vyšetření. V případě velmi komplikovaných případů spolupracujeme se specialisty v oboru kardiologie a neurologie.
Pošlete nám zprávu
Navštivte nás
Zavolejte nám
+420 385 520 561