+420 385 520 561 vklinika@klinika-vltava.cz

Mezi časté obtíže očí patří suchý zánět rohovky a spojivky (keratoconjuktivitis sicca, syndrom suchého oka).

Je to progresivní zánětlivé degenerativní onemocnění spojené s nedostatkem produkce slz. Přesná příčina často není známá a mezi možné příčiny patří: vliv podáváni některých léků, způsobená chirurgicky, autoimunitní, urázová, následek některých infekcí nebo idiopatická (neznámého původu).

Vyskytují se i vrozené suché záněty, ale pravděpodobnost výskytu stoupa s věkem. Klinické příznaky jsou různé. Jsou to mhouření víček, hlenový až hlenohnisavý výtok,  u chronických stavů je to ulcerózní zánět rohovky, vaskularizace a pigmentace rohovky, suchý vzhled rohovky, překrvená spojivka, někdy stranou odpovídající suchá nozdra, často recidivující až chronické infekce spojivek.

Diagnostika se provádí na základě zjištění typických klinických příznaků a Schirmerova testu.  Schirmerův test je metoda měřění produkce slz za minutu standardizovanými papírovými proužky zasunutými za okraj spodního víčka.

Terapie je individuální a používá kombinaci látek stimulujících produkci slz, látek nahrazující funkci slz (tzv. umělé slzy), antibakteriálních a protizánětlivých látek.

U pacientů, kteří nereagují na medikamentózní léčbu, lze zvolit chirurgické ošetření. Zde je možností transpozice ductus parotideus. Jedná se o umělé vyvedení vývodu slinné žlázy do spojivkového vaku. Využívá se zde fyziologické podobnosti mezi slinami a slzami.

Problém může být jen dočasný, ale častěji se jedná o celoživotní léčbu